Основе молекуларне биологије.

Молекуларна биологија (или биохемијска генетика) је наука која проучава биологију на молекуларном нивоу. Међутим ова наука није уско дефинисана, већ се преклапа са природним наукама као што су биологија и хемија, а нарочито се преклапа са генетиком и биохемијом. За предмет проучавања молекуларна биологија се највише интересује за интеракције и регулације између система унутар саме ћелије, укључујући односе између ДНК, РНК, и синтезе проетина, односно проучава животне процесе.

Молекуларни биолози користе посебне технике, односно методе, али такође комбинују молекуларне технике са техникама које припадају генетици, биохемији и биофизици. Данас више не постоји јасно дефинисана граница између биохемије, молекуларне биологије и генетике, јер се једна наука у великој мери ослања на истраживања и проналаске друге. Ове три науке се могу дефинисати на следећи начин:
Биохемија је наука која проучава хемијске супстанце и хемијске реакције које се одигравају у живим организмима.
Генетика је наука која проучава генетску разноликост као и ефекат који она може да има на организам.

Ћелијска деоба и дељење генетског материјала.
Молекуларна биологија је наука која проучава на молекуларном нивоу процесе репликације, транскрипције и транслације генетског материјала. Иако је следеће схватање молекуларне биологије веома упроштено, оно је тачно и може служити као почетак за разумевање молекуларне биологије - догма молекуларне биологије је репликација ДНК молекула, његова транскрипција у РНК молекул и као такав његова транслација у протеин.

ДНК → РНК → Синтеза протеина

Великим делом, молекуларна биологија је квантитативна наука, и у последњих неколико година молекуларна биологија се преклапала са информатиком у биоинформатици и статистичкој биологији. Почетком 2000-те године, проучавање структуре и функције гена, интезивно је почела да се бави подгрупа молекуларне биологије молекуларна генетика.

Истраживањима молекуларне биологије прикупљено је много доказа о генетичким карактеристикама молекула ДНК између осталог :

  1. Садржај молекула ДНК у једној ћелијској гарнитури је постојан
  2. Састав ДНК у молекулама јединки исте врсте је такође постојан
  3. Доказано је да ДНК вируса преноси генетичку информацију од родитеља на потомство

На основу ових истразивања о карактеристикама ДНК научници Вотсон и Крик ( 1953 ) су први пут представили теорију о грађи молекула ДНК и то да је грађен од два комплементарна ланца полинуклеотида који се увијају један око другог у виду спирале, повезаних водоничним везама. Овим открићем су успјели да објасне неке основне особине молекула ДНК између осталог :

  1. Способност саморепродукције
  2. Способност да носи генетичку информацију
  3. Способност промјене структуре и функције молекула ДНК

Следећа страница

Почетна страница